Заказать услугу

Здесь Вы можете осуществить заказ интересующей услуги и получить полный, индивидуальный просчет стоимости Вашего заказа.

Заказать услугу
Курсы валют

Поки що по-старому: Коли реформують митницю?

Обіцяних реформ на митниці поки немає, а бізнес прямо звинувачує митників у корупції

Однією з основних обіцянок Міхеїла Саакашвілі як голови Одеського регіону стала реформа митниці, через корумпованість та непрозорість роботи якої область і країна в цілому втрачає мільйони гривень доходу. Саакашвілі вступив на свою посаду в кінці травня, але реформа митниці донині так і не відбулася, а інформаційний простір України періодично підривають новини про скандали, пов'язані з Одеською митницею. Як йдуть справи в цьому питанні сьогодні і коли чекати реформ, розбирався спецкор 112.ua.

Саакашвілі VS Яценюк

Нібито отримавши карт-бланш на проведення пілотних реформ і проектів в Одеському регіоні від президента України, екс-глава Грузії анонсував низку системних змін - це і скорочення числа чиновників ОДА, і запуск єдиного центру адмінпослуг, і робота митниці за світовими стандартами. Реформа Одеської митниці, яка за півтора року змінила близько десятка начальників, передбачала комп'ютеризацію роботи, значне скорочення часу оформлення вантажів, прозору схему взаємодії між посадовими особами та експедиторами. Ще одним ноу-хау, обіцяним жителям Одеської області, стали відрахування частини коштів від доходу митниці на ремонт доріг регіону, які перебувають, м'яко кажучи, далеко не в найкращому стані. Таке рішення ухвалив прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк в червні. Проте вже на цьому етапі стався грандіозний скандал, який вилився у взаємні звинувачення у брехні, корупції і саботажі реформ.

Так, в кінці серпня Саакашвілі публічно заявив, що київська влада в ручному режимі забирає з Одеської митниці вантажі, через що регіон втрачає сотні мільйонів прибутку, які повинні були піти на ремонт траси міжнародного значення Одеса - Рені.

Новини за темою: Порошенко схвалив фінансування за рахунок митниці низки доріг біля західного кордону
"Що відбувається зараз на митниці? Після того як ви оголосили про це рішення, перше, що було зроблено ДФС - це енергетичну митницю забрали з Одеси. Це означає 28% доходів митниці. Одночасно були різко збільшені плани - на 20%, по-моєму, на розмитнення. І в результаті ми отримали ситуацію, коли тільки в липні, після того як ми оголосили, що 50% залишається, 400 мільйонів гривень поцупили з митниці. Причому треба констатувати, що це робиться в ручному режимі", - обурювався Саакашвілі.

Арсеній Яценюк відреагував на звинувачення заявою, що питання української митниці буде ретельно розглянуто і зроблені відповідні висновки, в тому числі кадрові зміни. В результаті свого поста позбувся Костянтин Лікарчук, який у свій час відкрито заявляв про саботаж реформи митниці на рівні голови Державної фіскальної служби в особі Романа Насірова. Звинувачував саме Насірова і Саакашвілі.
Ще одним приводом для гучного скандалу стало нещодавнє підписання Арсенієм Яценюком постанови Кабміну № 724, за умовами якої товари тепер почали розмитнювати за заздалегідь визначеною ДФС ціною. Дійсно, ще на початку вересня прем'єр-міністр заявив, що фіскальна служба встановить єдиний стандарт розмитнення товарів. "Митниця залишається корумпованою. І причина цього - кожна область визначає, на яких умовах розмитнювати той чи інший товар", - говорив прем'єр.

Тоді Саакашвілі підтримав ініціативу Кабміну, назвавши її перемогою і проривом в даному питанні. Але після підписання постанови губернатор виступив з різкою критикою, звинувативши уряд у збереженні корупційних схем на українських митницях і фактичній паралізації оформлення вантажів.

"Цією постановою зобов'язують бізнес розмитнювати свій вантаж за цінами ДФС. Але ж проблема була в тому, що ціни розмитнення кардинально відрізняються в різних регіонах. Ми заявляли, що вантаж повинен оформлятися за ціною договору, як і у всіх розвинених країнах. Але якщо цю ціну визначити неможливо, то за рекомендацією СОТ може використовуватися так званий резервний метод. Саме цей метод був важелем махінації на митниці, коли митник міг особисто поторгуватися з імпортером про прийнятну ціну. Ми наполягали, що визначення ціни за резервним методом не може відрізнятися між регіонами в 5 разів, і пропонували вже апробований міжнародним співтовариством підхід. А вони хочуть вирішити цю проблему, просто підігнавши всі товари під одну гребінку", - написав Саакашвілі на своїй сторінці в Facebook, підкресливши, що нововведення суперечить міжнародним нормам.

Насіров роз'яснив прийняту ініціативу необхідністю аналізу та оцінки ризиків щодо подання декларантом недостовірних відомостей, у тому числі і щодо митної вартості товарів. "При цьому використання цього інструмента - лише рекомендація для співробітників ДФС, а не категоричний наказ", - зазначав Насіров. Він підкреслив, що основою для визначення митної вартості залишається контрактна ціна, а резервний метод (індикативи) застосовується лише у виняткових випадках, заявивши, що це правильна ініціатива, яка дозволить навести порядок на митниці.

Проте негативно про нову постанову Кабміну висловлюється і ряд імпортерів та експедиторів. Слід зазначити, що законопроект реформування митниці, який стосується не тільки Одеської області, а й Львівської, Закарпатської, Волинської, поданий у Верховну Раду, але не розглянуто досі.

Живемо по-новому - розмитнюємо по-старому

Дійсно, нововведення на українській митниці викликали хвилю критики з боку бізнесу, який пов'язаний з розмитненням товарів.

Так, наприклад, генеральний директор компанії "Автокапітал" (офіційного представника концерну Daimler AG в Україні) Ярослав Пригара повідомив, що їм запропонували збільшити митну вартість ввезених товарів. При цьому імпортер поставляє автомобілі за прямими контрактами з виробниками, тобто машини купуються безпосередньо на заводах. "Наперед просимо вибачення за незручності у своїх клієнтів. Погоджуватися з цією привабливою пропозицією не будемо. Це вже справа принципу", - написав Пригара на своїй сторінці в соцмережі. Причому "Автокапітал" - не перший імпортер, перед яким постала така проблема.

Новини за темою: Daimler заявляє, що українська митниця вимагає завищити вартість ввезених авто
"Труднощі почалися вже в суботу, - розповідає виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації (ЄБА) Олена Дерев'янко. - З ними зіткнулися в основному солідні компанії, які працюють за прямими контрактами і тільки "в білу". Багато товарів "зависло" на митниці, щодо деякої продукції, що відвантажується безпосередньо з виробництва, митники хочуть завищити ціни в два рази".

Голова наглядової ради групи "Октава Капітал" Олександр Кардаков звертає увагу на ще одну проблему новації. "Часто ми ввозимо інноваційне обладнання, що не має аналогів в Україні і раніше в країну не поставлялося, - розповідає бізнесмен. - Хто, як і на яких підставах буде розраховувати індикативні ціни для нього і хто завадить митнику довільно збільшити вартість вантажу?". Таким чином, на його думку, постанова не враховує безліч важливих нюансів. Наприклад, можливість, що при прямій купівлі у виробника покупець отримує значні знижки. Чи означає це, що митники змусять його доплатити за імпорт обладнання відповідно до середньоринкових цін імпорту?

Інший нюанс: комплектність товару, що постачається. Не факт, що митники зможуть розібратися в цих деталях і просто не зажадають задекларувати максимально можливу вартість, натякнувши на можливість "домовитися". Підтверджує складності бізнесу у зв'язку з прийняттям постанови Кабміну і голова профспілки експедиторів Одеської області Віктор Берестенко. "На Одеській митниці підприємці не можуть оформити вантажі за цінами, зазначеними в документі. При цьому методика розрахунку індикативних цін незрозуміла і непрозора, а сама оцінка вантажу за індикативами суперечить Митному кодексу. За законом це тільки допоміжний параметр, який можна використовувати, якщо інші дозволяють запідозрити заниження митної вартості", - говорить він.

На думку голови профспілки, подібні кроки уряду не ліквідували контрабанду, а заблокували легальний імпорт і створили додаткові корупційні схеми на митниці. Більш того, Берестенко припускає, що сама скандальна постанова готувалася заступником начальника Одеської митниці Ларисою Ареф'євою та радником голови ДФС Геннадієм Романенком, який ще за часів президента Януковича керував Київською митницею.

"Формально рішення оформляти або не оформляти вантаж вирішує митний інспектор. На практиці ж інспектори підпорядковуються усним розпорядженням Лариси Ареф'євої. Саме вона вирішує, який вантаж і за скільки розмитнювати. При цьому звичайні компанії зараз змушують це робити за завищеними цінами, а для "своїх" цілком можуть зробити виняток", - розповідає Берестенко.

Він також попереджає, що нова постанова з непрозорими схемами оплати в кінцевому підсумку позначиться на кишені простих громадян, оскільки підприємці змушені будуть підняти ціни на товари, щоб компенсувати непередбачені витрати і завищену вартість розмитнення.

Контроль за потоками

Митниця - невичерпне джерело наживи для кожної влади в Україні. Це і корупція, і контрабанда. Як відзначають експерти, корупційні ризики закладені в самих схемах роботи української митниці, і без змін поліпшити ситуацію не вийде. Так, зокрема, експерт Інституту суспільно-економічних досліджень Юрій Федчишин підкреслює, що для зміни практики роботи митних органів потрібно змінити принципи їх функціонування.

"Індикаторами таких змін повинні бути зміни внутрішніх правил роботи - субординація працівників, порядок внутрішнього документообігу, критерії для прийняття рішень службовцями та критерії оцінки їхньої діяльності. І зміни митного законодавства - порядок проходження товарів, свобода митниці у прийнятті рішень, можливості для направлення товарів на додатковий контроль та застосування санкцій. А невизначеність для підприємців породжує стимули для корупції".

Після перемоги Революції гідності ряд змін все-таки вдалося втілити в життя, але вони носять несистемний характер і часто саботуються на самому верху. Наприклад, експедитор і координатор руху "Стоп корупції на транспорті" Олександр Захаров заявив, що постійна боротьба активістів вже принесла свої плоди: вдалося скоротити час огляду вантажів, запобігти неправомірній платі за нав'язані послуги. Мова йде про Одеську митницю.

"Тільки за останній час ми зуміли реально знизити час оформлення машин. Понад рік тому в середньому на це йшло 30 годин. Зараз - максимум півтори години. Ми переконали керівництво порту запускати машини не через "Євротермінал", де треба було платити 55 корупційних доларів за нав'язану сумнівну послугу - внесення автомобіля в базу даних цієї приватної компанії", - каже Захаров.

Разом з тим далеко не всі проблеми вирішені. За останні півтора року Одеська митниця змінила вже понад 9 начальників. В кінці серпня на офіційній сторінці ДФС в Одеській області з'явилося повідомлення про оголошення конкурсу на посаду чергового начальника митниці у регіоні. У ЗМІ неодноразово з'являлася інформація про те, що митницю в Одеській області може очолити в. о. заступника голови Одеської облдержадміністрації Юлія Марушевська. Вона – креатура Саакашвілі, який веде активну діяльність в митних справах. Отримавши в управління лише область, грузинський реформатор змушений узгоджувати свої перетворення зверху, не маючи реальної влади докорінно змінювати ситуацію. Розстановка своїх людей, в тому числі на такій важливій ділянці, як митниця, можливо, є спробою переломити ситуацію хоча б в окремо взятому регіоні. Що з цього вийде – дізнаємося в недалекому майбутньому.

Олена Зигульская, спеціально для 112.ua

Назад
×

Ваш запрос отправлен, наш менеджер свяжеться с вами

×

Восстановление пароля

E-mail:
Выслать пароль

Ваш новый пароль выслан вам на E-mail

Регистрация на сайте

E-mail:
Имя:
Фамилия:
Телефон:
Город:
Пароль:

Спасибо за регистрацию. Вам на почту выслано сообщение с подтверждением регистрации.

Войти через Facebook
Зарегистрироваться Забыли пароль?